Одлуком суда родитељско право се може продужити и послије пунољетства дјетета, ако дијете због тјелесног или душевног недостатка није способно да се само стара о себи и о својим правима и интресима. Поступак за продужење односно престанак родитељског права покреће се на приједлог родитеља односно усвојитљеља или органа старатељства.
Лице над којим се тражи продужење родитељског права или се тражи престанак тог права у поступку заступа посебан старатељ којег одреди орган старатељства или привремени заступник којег одреди суд који спроводи поступак.
Суд ће по службеној дужности утврдити све чињенице које су битне за доношење рјешења.
Ради доношења рјешења суд ће одржати рочиште на које ће позвати предлагача, орган старатељства и родитеље лица из претходног члана без обзира на то да ли су они предложили покретање поступка, а на рочишту обавезно саслушати родитеље и представнике органа старатељства, те прибавити мишљење о цјелисходности продужења родитељског права.
Лице према коме се поступка води мора прегледати вјештак медицинске струке одговарајуће специјалости који ће дати налаз и мишљење о његовом душевном стању и способностима за расуђивање.
Вјештачење се врши у присуству судије, осим када се обавља у здравственој организацији.
Погледајте и остале ванпарничне поступке: