Суд ће родитељу одузети родитељско право ако родитељ злоупотрбљава родитељско право, или је дијете напустио, или је својим понашањем очигледно показао да се не брине о дјетету, или грубо занемајуре своје дужности. Суд може родитељско право вратити родитељу, ако престане разлог због кога му је то право одузето. Родитељ коме је одузето родитељско право не ослобађа се од дужности издржавања своје малољетне дјеце.
Поступак за одузимање односно враћање родитељског права покреће се на приједлог родитеља односно усвојитеља којима родитељско право или органа старатељства, а поступак за враћање родитељског права покреће се и на приједлго родитеља коме је било одузето то право. Ако поступак није покретнут на приједлог органа старатељства, суд ће без одлагања обавијестити овај орган о покретању поступка и позвати га да учествује у поступку.
Суд ће, по службеној дужности, утврдити све чињенице које су битне за доношење рјешења.
Ради утврђивања битних чиењница, суд ће одржати рочиште на које ће позвати предлагача, орган старатељства, оба родитеља и старатеља лица чијем се родитељу одузима, односно враћа родитљско право. Суд је дужан да саслуша родитеље, а малољетник се саслушава само кад је то неопходно и није штетно за његово душевно здравље.
При доношењу рјешења о одузимању и враћању родитељског права, суд ће узети у обзир и жеље малољетника, ако је способан да их изрази.
Погледајте и остале ванпарничне поступке: