Позитивно право је појам којим се дефинише које је право тренутно у примјени (који је закон или подзаконски пропис на снази).
Закони и подзаконски прописи се "рађају, живе и умиру" вољом њихових доносиоца.
Стога је веома битно код оних који примијењују прописе знати шта је "на снази" и којем пропису је "прошао рок трајања", а који је "фришак" и за употребу.
Да ли позитивни прописи требају нешто да значе и лаику? Данас је, усљед технолошког напретка, много веб сајтова који објављују на својим страницама прописе. Многи од тих сајтова су неажурни, па ћете вјероватно прочитати прописе који можда и нису на снази или су измијењени. Дакле, бићете погрешно информисани! А, признаћете, ако сте лоше информисани можете претрпити знатну штету.
Многи веб сајтови "врте" прописе који се уопште не примјењују у одређеној друштвено-политичкој заједници (држава, ентитет, кантон, општина и сл.).
У једној познатој збирци правних прописа у РС је био објављен један закон СРЈ као пропис који се примијењује у Републици Српској - што је била катастрофална грешка или тешко незнање аутора.
Ево једног јасног примјера недоумице у коју наш човјек може да упадне: Ако би вам неко рекао да се нпр. у Републици Српској примјењује у области стварног права Закон о основним својинско правни односима из СФРЈ (гдје врви од појмова "друштвено власништво") - да ли би му повјеровали? Вјероватно би се запитали: како то да се у РС примјењује пропис бивше СФРЈ? И Ваш одговор би био вјероватно одричан. Наиме, у РС се примјењују стари прописи савезног карактера (дакле из СФРЈ) док их не замијени неки пропис који ће донијети Народна скупштина РС, Парламентарна скупштина БиХ (ако јој је то у надлежности или јој је пренешена надлежност од стране РС) или Високи представник за БиХ. Исто важи и за прописе бивше Социјалистичке Републике БиХ.
Како Вас не би претјерано замарао са овим питањем - споменуо бих још и то да прописи иако нису на снази могу да имају своје посљедице и импликације у будућности. Како? Рецимо да сте склопили неки уговор и да је дошло до спора по том уговору - суд би процјењивао ваш спор према материјалном закону који је у то вријеме (када је тај уговор закључиван) важио. Такође, ако се у овом трену треба подићи нека тужба за нешто из неког ранијег периода, треба констатовати који је закон тада важио, а не процјењивати своје шансе у тужби према закону који је тренутно на снази.
Ово питање ипак није за потцјењивање и треба га озбиљно узети у разматрање прије но што се направе неки одлучни кораци.