Овим поступком се одлучује о задржавању душевно бослесног лица у здравственој организацији када је због природе болести неопходно да то лице буде ограничено у слободи кретања или контактирања са спољним свијетом, као и његовом отпуштању када престану разлогзи због који је задржано.
Кад здравствена организација прими на лијечење душевно болесно лице без његове сагласности или без одлуке суда, дужна је да о томе одмах, а најкасније у року од 24 сата, писмено обавијести суд на чијем подручју се налази та организација. Уз обавијест здравствена организација доставља суду, по могућности, податке о природи и степену болести са расположивом медицинском документацијом.
Након покретања поступка о задржавању душевно болесног лица у здравстевеној организацији, суд ће предузети мјере да то лице одмах прегледа вјештак медицинске струке одговарајуће специјалности и да да налаз и мишљење о душеном стању и способнсоти за расуђивање.
Суд је дужан да испита све околности које су од значаја за доношење рјешења и да саслуша сва лица која имају сазнања о битним чињеницама. Уколико је то могуће и ако то неће штетно утицати на здравље душевно болесног лица, суд ће саслушати и то лице.
По завршеном поступку суд је дужан одмах, а најкасније у року од три дана, да донесе рјешење којим ће одлучити да ли се лице задржано у здравственој организацији може и даље задржавати или ће се пустисти из те организације. О својој одлуци суд обавјештава орган старатељства. Кад суд одлучи да се примљено лице задржи у здравственој организацији одредиће и вријеме задржавања које не може бити дуже од једне године.
Ако здравствена организација оцијени да задржано лице треба да остане на лијечењу и по истеку времена одређеног рјешењем суда, организација је дужна да 30 дана прије истека тог времена предложи суду продужење задржавања.
Суд може и прије истека времена одређеног за задржавање у здравственој организацији, по службеној дужности или на приједлог задржаног лица, његовог старатеља као и других лица да одлучи о пуштању лица из дравствене организације, ако утврди да се његово здравствено стање побољшало у толикој мјери да су престали разлози за даље задржавање.
Против рјешења о задржавању у здравственој организацији и пуштању из ове организације жалбу могу изјавити здравствена организација која је задржала душевно болесно лице, задржано лиц, његов старатељ, однсоно привремени заступник и орган старатељства и то у року од осам дана од дна пријема рјешења.
Жалба не задржава извршење, ако суд из оправданих разлога друкчије не одлучи.
Погледајте и остале ванпарничне поступке: